Oris - Strona Główna
Wyszukiwarka
logo Unia Europejska

Menu gwne
Infolinia prezentujaca tresci ulotek farmaceutycznych
Kupuj przez FaniMani.plInformacja o szkoleniu organizowanym w ORiS "Homer" z BIP Kozienice

GMINA KOZIENICE

Dodatek do Biuletynu Informacyjnego „Nasz Powiat” Nr 11/2017

 

Nasza Gmina

Nr 11/2017 z dnia 27 listopada 2017 r.

Nasz Powiat * 7

Wydarzenia

SZKOLENIE OSÓB NIEWIDOMYCH I SłABOWIDZĄCYCH

WRAZ Z OPIEKUNAMI

 Z Kozienic wyruszyliśmy 18 września bardzo rano PKS aby zdążyć w Warszawie na pociąg do Bydgoszczy. Na Dworcu Warszawa Zachodnia pomagali nam pracownicy kolei.

Pomoc ta była perfekcyjna, było to bardzo duże udogodnienie dla osób niewidomych i niedowidzących.

Szkolenie odbywało się od 18 do 22 września 2017 roku w Ośrodku Rehabilitacji i Szkolenia w Bydgoszczy, który posiada perfekcyjną i wykwalifikowaną kadrę trenerów do pracy z osobami niewidomymi. W szkoleniu wzięło udział 6 osób niepełnosprawnych wzrokowo i 6 opiekunów.

Po zakwaterowaniu i spożyciu obiadu rozpoczęły się zajęcia. Podzieleni zostaliśmy na dwie grupy (opiekunowie - osoby pełnosprawne) i niepełnosprawni wzrokowo).

Osoby niewidome i słabo widzące pod fachowym okiem trenera orientacji przestrzennej poznały topografię budynku, aby mogły podczas pobytu, bez pomocy opiekuna dojść na zajęcia, na stołówkę czy do kawiarni przy zastosowaniu białej laski.

Następnie odbywały się zajęcia z Panią psycholog, która ukierunkowała nas, jak postępować w codziennym życiu z osobami niepełnosprawnymi oraz asertywności w stosunku do innych. Kilka osób skorzystało z indywidualnych spotkań z psychologiem.

Osoby pełnosprawne wszystkie ćwiczenia wykonywały metodą bezwzroko- wą (w goglach).

W ten sposób mogły wczuć się w sytuację osoby niewidomej lub tracącej wzrok, bardziej ich zrozumieć i pomagać im w codziennym funkcjonowaniu.

Wszyscy bez problemu z zasłoniętymi oczami nawlekali igłę brajlowską aby prawidłowo przyszyć guzik, trzeba było także posortować kolorowe tkaniny za pomocą testera kolorów.

Za pomocą smaku, węchu i dotyku rozpoznawali co znajduje się w pojemniczku (były to produkty spożywcze sypkie).

Nakrywali do stołu na przyjęcie gości (trzeba było zwracać uwagę aby obrus ze wszystkich stron zwisał równo a talerze ustawione równo do krawędzi stołu (miarą był kciuk).

Na koniec zajęć parzyli kawę czy herbatę aby po ciężkiej pracy wzmocnić się, wymienić spostrzeżenia a gdy zdjęli gogle z oczu, pot spływał po policzkach z wrażenia.

Wysiłek był ogromy ale satysfakcjonujący, że pokonali barierę strachu, ciemności tak dla nich do tej pory niezrozumiałej. Opiekunowie mieli także

możliwość założyć symulatory widzenia, przejść kilka kroków aby zrozumieć jak widzi osoba, która ma jaskrę, zaćmę, zwyrodnienie plami żółtej itp..

Pozwolę sobie przytoczyć piękne, mądre stwierdzenie „niewidomy nie zdejmie gogli”

Opiekunowie ćwiczyli z zasłoniętymi oczami, ale mieli tę świadomość że to tylko ćwiczenia po zdjęciu gogli pozbędą się ciemności. Niestety niewidomy tę ciemność ma zawsze.

Osoby niedowidzące udoskonalały swoje umiejętności pod fachowym okiem instruktora, wykorzystując resztki wzroku. Kto chciał mógł założyć gogle i wtedy przekonał się, że te resztki wzroku są dla niego bardzo cenne.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z art.-terapii, każdy samodzielnie wykonywał ozdoby choinkowe i zakładki do książek (też metodą bezwzrokową).

Były także wykłady o nowościach technicznych ułatwiające niewidomym funkcjonowanie w samodzielnym codziennym życiu np: pomoce optyczne, GPS, programy głosowe w telefonach komórkowych i komputerach a także termometry mówione, ciśnieniomierze czy gleukometry.

Wyjazd grupowy osób niepełnosprawnych wzrokowo wraz z opiekunami to bardzo piękna i pouczająca lekcja. Dojazd do Bydgoszczy środkami transportu publicznego to zarazem nauka samodzielnego poruszania się na dworcach w pociągu czy autobusie.

Zadaniem opiekunów była pomoc, przy bezpiecznym wchodzeniu do pociągu, aby w przyszłości osoby niewidome osiągnęły umiejętności i odwagi samodzielnego podróżowania.

Do domu wszyscy wracali z wielkim bagażem wiadomości, doświadczenia, zintegrowani, szczęśliwi a co najważniejsze uwierzyli we własne możliwości. Wyjazd w grupie dodał im sił do tak monotonnego życia, nierzadko w ciemności i samotności.

Dla opiekunów była piękna, pouczająca lekcja życia, oni oddali im swoje oczy i podporę w trudnych chwilach, w zamian od niewidomych czerpali radość życia.

Na koniec zacytuję kilka wypowiedzi z wyjazdu;

Jestem po raz pierwszy w większym gronie osób niewidomych, podziwiam ich że chcą się usamodzielnić, jestem ogromnie wzruszona, Izy same cisną się do oczu a zarazem szczęśliwa, że mogłam poznać jak funkcjonuje osoba niewidoma, a dzięki szkoleniu bardziej zrozumieć niewidomego i służyć im pomocą mówi p. Ela opiekunka.

Wypowiedź osoby nowo przyjętej do PZN;

„Jak dobrze, że dałem się namówić i tu przyjechałem, bardzo dużo dowiedziałem się, nauczyłem, poznałem wspaniałych, mądrych i życzliwych ludzi”

Dziękuję Panu Bogu, że posłał mnie do tych ludzi, oni czerpią ode mnie oczy, ja od nich radość życia mówi p. Zosia opiekunka.

Zadanie realizowane zostało ze środków Urzędu Gminy Kozienice pozyskanych w otwartym konkursie ofert na realizację w 2017 roku zadań wspieranych przez samorząd gminy w zakresie; Pomoc Społeczna.

Zadanie nr 2. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Polski Związek Niewidomych Koło Kozienice

Środa, 10 01 2018 / Autor: KT PZN Kozienice


(c) Copyright 2012 by Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia. All rights reserved.
. . / .