Oris - Strona Główna
Wyszukiwarka
logo Unia Europejska

Menu g³ówne








Infolinia prezentujaca tresci ulotek farmaceutycznych








Kupuj przez FaniMani.pl



OÅšWIADCZENIE

Ośrodek w Bydgoszczy

W czerwcu 2017 roku ZarzÄ…d GÅ‚ówny PZN podjÄ…Å‚ bardzo ważny temat, który wzbudziÅ‚ wiele emocji, a mianowicie sprawÄ™ nieruchomoÅ›ci ZwiÄ…zku w Bydgoszczy przy ul. PowstaÅ„ców Wielkopolskich. Warto wspomnieć, że nieruchomość tÄ™ ZwiÄ…zek otrzymaÅ‚ w 1991 r. od likwidowanego Centralnego ZwiÄ…zku SpóÅ‚dzielni Niewidomych. Ma ona ponad 16 tys. metrów kwadratowych gruntu, dwa budynki, a miÄ™dzy nimi Å‚Ä…cznik.

Od momentu przejÄ™cia, w jednym budynku byÅ‚a szkoÅ‚a, w drugim internat, a w Å‚Ä…czniku sale warsztatowe. W pierwszym okresie funkcjonowaÅ‚o tam Studium Administracyjno-Biurowe, a nastÄ™pnie także Studium Masażu dla niewidomych dorosÅ‚ych z caÅ‚ej Polski. Po zmianie przepisów z powodu braku możliwoÅ›ci ustawowych, dziaÅ‚alność tÄ™ musieliÅ›my zakoÅ„czyć.
Później, w ramach dotacji, organizowano dla niewidomych z caÅ‚ej Polski miÄ™dzy innymi kursy komputerowe, telemarketing i telepracÄ™, prowadziliÅ›my i prowadzimy  ze Å›rodków PFRON rehabilitacjÄ™ podstawowÄ… (przede wszystkim dla osób tracÄ…cych wzrok) oraz szkolenia kadry. UdostÄ™pniano bazÄ™ OÅ›rodka „Homer” do realizacji projektów centralnych, okrÄ™gów i innych organizacji. OÅ›rodek do prowadzenia swoich zadaÅ„ nie potrzebowaÅ‚ tak dużego metrażu, wiÄ™c wynajmowaÅ‚ wolne pomieszczenia. W jednym z obiektów na przykÅ‚ad swojÄ… siedzibÄ™ ma  OkrÄ™g Kujawsko-Pomorski wraz z koÅ‚em.

Z roku na rok Å›rodki z PFRON przeznaczone na realizacjÄ™ szkoleÅ„ rehabilitacyjnych malaÅ‚y. ByÅ‚ okres, kiedy OÅ›rodek szkoliÅ‚ nawet  500 beneficjentów rocznie, podczas gdy w 2017 roku Å›rodków starczyÅ‚o tylko dla ok. 300 osób. Podmioty, które dotychczas realizowaÅ‚y swoje projekty w pomieszczeniach wynajmowanych od OÅ›rodka, realizowaÅ‚y mniej zadaÅ„. Liczba podnajemców także siÄ™ zmieniaÅ‚a i niejednokrotnie pomieszczenia staÅ‚y puste. Z powodu niskiego standardu pokoi hotelowych i ta baza nie byÅ‚a wykorzystywana. W ostatnich latach wzrosÅ‚y również podatki od nieruchomoÅ›ci. W tej sytuacji dopÅ‚yw Å›rodków na potrzeby OÅ›rodka malaÅ‚, a od 2013 roku OÅ›rodek przynosi straty.  Obiekt, w którym zlokalizowany jest OÅ›rodek „Homer”jest z 1981 r. , wymaga dużych inwestycji (remont dachu, ocieplenie budynku,  wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej i CO, remont pokoi hotelowych, które nie speÅ‚niajÄ… oczekiwanych standardów). OÅ›rodek nie jest w stanie sprostać tym wyzwaniom. NadarzyÅ‚a siÄ™ okazja: firma Lidl chce odkupić od ZwiÄ…zku poÅ‚owÄ™ gruntu.
Po wielu rozmowach, uzgodnieniach oraz ekspertyzach kierownictwo ZwiÄ…zku uznaÅ‚o za zasadne przedstawić wniosek do decyzji ZarzÄ…du GÅ‚ównego. ZarzÄ…d GÅ‚ówny zdecydowaÅ‚ sprzedać 0,89 ha powierzchni wraz z jednym budynkiem szkolnym  i Å‚Ä…cznikiem.  

Obiekt po remoncie i modernizacji powinien umożliwić prowadzenie miedzy innymi dziaÅ‚alnoÅ›ci komercyjnej, która z kolei pozwoli sfinansować nowoczesnÄ… i profesjonalnÄ… rehabilitacjÄ™ dla osób tracÄ…cych wzrok. DziÅ› sytuacja w tym zakresie jest bardzo zÅ‚a. TracÄ…cy wzrok muszÄ… czÄ™sto czekać co najmniej rok, aby uzyskać pomoc rehabilitacyjnÄ…. A rehabilitacja podstawowa dla tej grupy nie może być przecież uzależniona od wygranego konkursu. Celem kierownictwa ZwiÄ…zku jest podwyższenie standardu OÅ›rodka i otrzymanie dziÄ™ki temu Å›rodków na rehabilitacjÄ™. W obiekcie, który pozostanie po sprzedaży, a w którym funkcjonuje „Homer”, jest wystarczajÄ…co dużo miejsca na pracownie rehabilitacyjne, dziÅ› zlokalizowane w Å‚Ä…czniku. Na pewno pozostanie w OÅ›rodku kaplica, nie musimy siÄ™ także martwić o OkrÄ™g Kujawsko-Pomorski, który od roku posiada 180-metrowy lokal w centrum Bydgoszczy, na razie udostÄ™pniony innej organizacji. Potencjalny nabywca zapewnia, i zawarte to jest w umowie przedwstÄ™pnej, że wykona chodniki ze Å›cieżkÄ… dotykowÄ… i porÄ™czami, co zagwarantuje bezpieczne dojÅ›cie do naszego obiektu. Planuje również pas zieleni.
Tak na marginesie, przebywajÄ…cy dziÅ› w OÅ›rodku niewidomi, aby dojść do obiektu, poruszajÄ… siÄ™ po ciÄ…gu pieszo-jezdnym. Liczba samochodów w owym ciÄ…gu wcale nie jest maÅ‚a, chociażby ze wzglÄ™du na tych, którzy dojeżdżajÄ… np. do przychodni lekarskiej. Zmniejszona powierzchnia OÅ›rodka to także niższy podatek od nieruchomoÅ›ci i wieczystego użytkowania gruntu.

Realizacja decyzji o sprzedaży bÄ™dzie możliwa po okoÅ‚o 1,5 roku. Åšrodki uzyskane ze sprzedaży w pierwszej kolejnoÅ›ci planuje siÄ™ przeznaczyć na remont i modernizacjÄ™ OÅ›rodka „Homer” i  na utworzenie nowoczesnych pracowni rehabilitacyjnych. Modernizacja OÅ›rodka i prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci komercyjnej dajÄ… szanse na zabezpieczenie Å›rodków finansowych na prowadzenie w OÅ›rodku przez PZN ciÄ…gÅ‚ej rehabilitacji i szkoleÅ„ dla osób niewidomych i zagrożonych utratÄ… widzenia a także na przygotowanie specjalistycznej kadry. OczywiÅ›cie o  wydatkowaniu Å›rodków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomoÅ›ci zdecyduje ZarzÄ…d GÅ‚ówny, to znaczy przedstawiciele z 16 wojewódzkich oddziaÅ‚ów PZN, biorÄ…c pod uwagÄ™ różne potrzeby ZwiÄ…zku.

Anna Woźniak-Szymańska, prezes ZG PZN

Elżbieta Oleksiak, sekretarz generalny ZG PZN

Åšroda, 20 09 2017 / Autor: POLSKI ZWIÄ„ZEK NIEWIDOMYCH


(c) Copyright 2012 by Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia. All rights reserved.
. . / .