Oris - Strona Główna
Wyszukiwarka
logo Unia Europejska

Menu gwne
Infolinia prezentujaca tresci ulotek farmaceutycznych
Kupuj przez FaniMani.plKsiążki dostępne w sieci

  1. AUDIOBOOKI I WOLNE LEKTURY

Z przyjemnością ponownie przypominamy o wirtualnej bibliotece Wolne Lektury. Tym razem, by Państwu powiedzieć, że w tych zasobach znajdziemy także audiobooki. A jest tam ponad 700 takich właśnie pozycji. Czytają między innymi: Danuta Stenka, Andrzej Chyra, Andrzej Seweryn, Jan Peszek.

Zasoby przygotowano przede wszystkim w formatach mp3 i ogg. Ale nie tylko. Otóż 217 audiobooków dostępnych jest także w znanym czytelnikom biblioteki DZDN formacie DAISY.

Ze zbiorów można skorzystać poprzez stronę internetową lub aplikację mobilną. Spis audiobooków znajduje się na stronie: https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/.

Nagrania dostępne są też na kanale:

https://www.youtube.com/channel/UC8tQ54NHy56gWhlwMmOZwbA

2. KSIĄŻKI Z BIBLIOTEKI NARODOWEJ ONLINE

Biblioteka Narodowa od 2006 roku udostępnia swoje zbiory online, poprzez bibliotekę cyfrową – polona.pl.

POLONA uznawana jest za jedną z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie. Każdego dnia jej zbiory powiększają się średnio o 2 000 obiektów. Zbiory POLONY to cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki, a także publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. W serwisie udostępniane są także zbiory innych instytucji.

Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać, przykładowo, stosując optyczne rozpoznawanie znaków, z obrazu rozpoznać tekst np. do odczytu głosem syntetycznym.

Czytelnikom biblioteki udostępniono możliwość zgłaszania propozycji książek do digitalizacji. Formularz kontaktowy: bn.org.pl/polona-kontakt

Przedruk - Źródło: Biuletyn Informacyjny nr 71/2/2020

Czwartek, 11 02 2021 / Autor: Biuletyn Informacyjny OKO


(c) Copyright 2012 by Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia. All rights reserved.
. . / .