Oris - Strona Główna
Wyszukiwarka
logo Unia Europejska

Menu gwne
Infolinia prezentujaca tresci ulotek farmaceutycznych
Kupuj przez FaniMani.plJak pomóc zmęczonym oczom?

Jak pomóc zmęczonym oczom?

Zatyczki do oczu

Na co dzień człowiek nie myśli o tym, że ma oczy. Jeśli myśli o oczach, to znaczy, że te oczy są suche, że mają jakiś problem.

Do typowych objawów zespołu suchego oka należą: pieczenie, drapanie, uczucie ciała obcego, samozamykające się powieki, czasami zwiększone łzawienie a czasami zmniejszenie łzawienia. Bardzo ważne jest to, by pamiętać, iż jeżeli ktoś nadmiernie łzawi to jest to także objaw zespołu suchego oka.

Objawy zespołu suchego oka mogą być skutkiem niedoboru łez lub niewłaściwego składu filmu łzowego.

Film łzowy chroniący oko przed wysychaniem składa się z trzech warstw: śluzowej, wodnej i tłuszczowej.

Łzy są wydzieliną siedmiu gruczołów i mają określony skład. Przy oku jest warstwa mukopolisacharydów, czyli wielocukrów. Te wielocukry, tak jak skrobia np. w budyniu czy kisielu absorbują wodę. A więc możemy mieć gęstszy lub bardziej rzadki „kisiel”, w zależności od ilości dostarczonej wody. Ta warstwa ma określoną wchłanialność wody, czyli jeśli ta warstwa jest zaburzona, wtedy cała wodna warstwa nie trzyma się oka i płynie po policzkach. I mamy nadmierne łzawienie.

Stabilizacja – czyli wielocukier jest wytworem częściowo nabłonka rogówki, częściowo wytworem komórek kubkowych Wolfringa i innych w spojówce. Jest to najtrudniejsza do regeneracji warstwa, tych gruczołów jest bowiem bardzo dużo, są małe i trudno je pobudzić do lepszej pracy.

Tworzenie warstwy wodnej to główne zadanie gruczołu łzowego, który jest zlokalizowany od skroni pod kością tworząca górną krawędź oczodołu. Warstwa wodna stanowi najgrubszą środkową część filmu łzowego. Zaburzenie wydzielania warstwy wodnej może być objawem zapalenia gruczołu łzowego na przykład towarzyszące chorobom wirusowym takim jak świnka czy mononukleoza zakaźna. Zapalenie gruczołu spotykane jest rzadko.

Przed nadmiernym parowaniem łez chroni nas warstwa tłuszczowa wydzielana przez gruczoły powiekowe Meiboma, które znajdują się wewnątrz powieki i mają ujścia – malutkie otworki – od strony gałki ocznej tuż za naszymi rzęsami – to wtedy mamy w efekcie łatwość wysychania. Gruczoły te najłatwiej pobudzać poprzez rozgrzewanie, masowanie i w efekcie opróżnianie ich. Ponieważ produkują one gęstą wydzielinę, gdy powiekę rozgrzejemy, to wydzielina się rozpuści, a masażem ją wypchniemy na brzeg powieki. Wycieramy ją na przykład płynem micelarnym, takim jak do demakijażu.

Mamy dwa podstawowe sposoby radzenia sobie z zespołem suchego oka.  

Pierwszym jest produkcja sztucznych łez, które dostarczamy w postaci kropli. A więc ile razy czuję dyskomfort w oku, tyle razy zakrapiam. Dostępne preparaty są różne, dobiera się je, biorąc pod uwagę, jaki jest poziom ubytku filmu łzowego.

Drugą metodą jest zatkanie odpływu. Możemy bowiem dostarczyć więcej łez poprzez naszą własną produkcję, nawet niewystarczającą, jeśli nam nie będą odpływały.  W tym celu wkładamy niewielki koreczek do kanalika łzowego.

Kanalik łzowy zlokalizowany jest przy nosie. Ma malutki otworek na brzegu powieki. Właśnie tędy spływają nasze łzy do nosa. Jeżeli zatkamy ten otworek w powiece dolnej, wtedy mamy o 70% więcej własnych łez w oku. Jeżeli ten w górnej, to mamy 30% dodatkowo. Zwykle zatyka się w dolnej powiece i sprawdza się, jaki jest efekt. Jeżeli jest to wystarczające, to na tym się kończy.

Zatyczki mogą być biodegradowalne, czyli takie, które się same rozpuszczają po jakimś czasie albo mogą być stałe, czyli takie, które nigdy się nie rozpuszczą.

Zdarza się zgubienie takich stałych zatyczek, przykładowo poprzez mechaniczne wyciągnięcie podczas pocierania powiek. Dotyczy to około 10% pacjentów.

okulista dr n. med.
Piotr Fryczkowski

Szpital Okulistyczny Retina w Warszawie

Źródło: Biuletyn OKO nr 64 3/2018

Czwartek, 22 11 2018 / Autor: dr n.med. Piotr Fryczkowski


(c) Copyright 2012 by Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia. All rights reserved.
. . / .