Oris - Strona Główna
Wyszukiwarka
logo Unia Europejska

Menu gwne
Infolinia prezentujaca tresci ulotek farmaceutycznych
Kupuj przez FaniMani.plInteligentny dom

Inteligentny dom

Określenie inteligentny dom słyszał chyba każdy. Mówi się o nim od kilku lat, ale praktycznych realizacji właściwie nie było do niedawna wcale. Myślę, że pojęcie to jest koncepcją jeszcze nie do końca zdefiniowaną. Czasami mam wrażenie, iż w telewizji i artykułach wygląda lepiej niż przy praktycznych realizacjach.

Inteligentny dom to zbiór urządzeń, za pomocą których możemy ułatwić sobie życie. Ma oszczędzać nasz czas i być nowoczesnym. Koncepcja jest następująca – wszystko to, co dziś robimy ręcznie, powinno być podłączone do jednego systemu sterowania i zarządzania. Przykładem takich czynności są: włączanie i wyłączanie oświetlenia, zmiana ustawień termostatu, włączanie, wyłączanie i kontrola stanu gniazdka elektrycznego, otwieranie i zamykanie drzwi, odczyt temperatury wewnątrz i na zewnątrz, monitorowanie wilgotności i ciśnienia atmosferycznego. W ramach takiego zarządzania może znajdować się także obsługa urządzeń audio-video i sprzętu AGD.

Tworząc inteligentny dom, mamy dwie metody postępowania.

Pierwsza, gdy budujemy nowy obiekt lub poddajemy go generalnemu remontowi. Wtedy możemy przygotować instalację umożliwiającą sterowanie inteligentnym domem.

Druga metoda odnosi się do istniejącego już mieszkania, gdzie instalację elektryczną już mamy. Musimy stworzyć takie rozwiązania, by bez kucia, demontażu, poważniejszych prac remontowych i budowlanych dało się jak najwięcej funkcji inteligentnego domu  zaimplementować.

Pracami nad koncepcją inteligentnego domu zajmują się dwie grupy twórców. Jedną są duże koncerny, do których zaliczyć możemy Apple, Philips, Ikea, Google, Amazon, drugim jest społeczność, grupy formalne i nieformalne projektujące i tworzące elementy tego systemu. Niestety często produkty różnych firm nie współpracują ze sobą.

Inteligentne oświetlenie

W ramach inteligentnego domu najwięcej uwagi na początku poświęcono sterowaniu oświetleniem.

Aby zbudować najprostszą instalację, wystarczy byśmy mieli choć jedną żarówkę inteligentną i pilota do sterowania nią. Wszyscy producenci zajmujący się tym tematem takie zestawy oferują. Mając żarówkę białą, pilotem możemy ją włączyć i wyłączyć oraz zmienić jej jasność.

Mając żarówkę wyposażoną w zakres barwy światła od np. 2200– 6500 K, możemy zmienić barwę od imitującej światło świecy aż do dużej ilości światła dziennego w słoneczny dzień. Mając żarówkę kolorową, możemy zmieniać kolor światła i jego natężenie. Możemy również sterować oświetleniem muzyką.

Uwaga: Z pilotem możemy sparować maksymalnie 10 żarówek. Testowałem piloty firm Philips i Ikea, mają one ograniczony zasięg do pomieszczenia, w którym się znajdujemy.

Jeżeli kupujemy żarówki do inteligentnego domu, doradzam zakup produktów tego samego producenta. Pomimo to, iż technologia komunikacji jest podobna, mogą one ze sobą nie działać.

Inteligentne czujniki

Drugim elementem inteligentnego domu dobrze już rozwiniętym są różnego rodzaju czujniki np.: ruchu, temperatury, wilgotności, poziomu światła.

Kolejną grupą urządzeń są inteligentne gniazdka, czyli takie, które za pomocą aplikacji możemy włączać i wyłączać. Takim sposobem włączamy lub wyłączamy urządzenia do tego gniazdka podłączone. Producenci oferują także gniazdka z dodatkową funkcją pomiaru zużycia energii.

Budowa inteligentnego domu

Jeśli poważnie myślimy o rozbudowie inteligentnego domu, to musimy do niego dokupić kolejny element - bramkę pośredniczącą pomiędzy siecią inteligentnych urządzeń a komputerową siecią domową.

Przykładowo dzięki bramce firmy Philips możemy zalogować 50 żarówek oraz 12 urządzeń np. pilotów, ściemniaczy czy czujników. Producenci stosują odmienne sposoby komunikacji bezprzewodowej. Niektórzy wybrali własne rozwiązania techniczne, inni korzystają ze zestandaryzowanych protokołów transmisji takich jak ZigBee czy Z-Wave. Kolejni dodali do swoich modeli korzystanie z sieci wi-fi.

Zarządzanie domem polega na tym, że do systemu dodajemy nowe urządzenia, grupujemy je w pokoje (np. wszystkie żarówki z jednej lokalizacji), tworzeniu różnych scen, czyli dostosowanie zachowania urządzeń do sytuacji np. barwa światła inna, gdy pracujemy, a inna, gdy chcemy odpocząć.

Zarządzanie inteligentnym domem możemy także wykonywać poprzez aplikacje z poziomu smartfona. Pobieramy w tym celu dedykowany program.

Korzystam z iPhone’a, aplikacja nazywa się dom, za jej pośrednictwem sprawdzam, jakie urządzenia są włączone, z jakim natężeniem pracuje żarówka, temperaturę, itp.

Do naszego inteligentnego domu możemy zaprosić uczestników. Ten, kto dom tworzy, jest jego administratorem i ustala dla innych domowników prawa do sterowania domem.

Ile kosztuje inteligentny dom? – kilka przykładów

Jeśli ktoś szuka prostego rozwiązania, warto wziąć pod uwagę zakup kilku żarówek i pilota w Ikea. Halogen biały kosztuje około 65 zł, zmieniający barwę około 90 zł (cena, gdy kupimy dwa egzemplarze).

Taśma RGB ledowa o długości 2 m firmy Philips kosztuje około 360 zł. Można ją rozbudować poprzez przedłużanie o 1m do długości 10 m.

Czujnik ruchu, temperatury i poziomu światła firmy Philips kosztuje ok. 150 zł.

Kolejnym ułatwieniem w sterowaniu inteligentnym domem będzie podłączenie do systemu inteligentnego głośnika sterowanego polską mową. O głośniku i innych elementach opowiem w kolejnym artykule.

Jan Gawlik

Źródło: Biuletyn OKO nr 64 3/2018

Czwartek, 22 11 2018 / Autor: Jan Gawlik


(c) Copyright 2012 by Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia. All rights reserved.
. . / .