Oris - Strona Główna
Wyszukiwarka

Menu gwne
Infolinia prezentujaca tresci ulotek farmaceutycznych
Kupuj przez FaniMani.plNFC – niech technologia Cię nie przeraża

NFC – niech technologia Cię nie przeraża             przedruk z Biluletynu "OKO"

Dziś będziemy mówić o technologi NFC i choć możemy sobie z tego nie zdawać sprawy, spotkaliśmy ją na swej drodze na pewno. Przykładowo wykorzystują ją płatności zbliżeniowe i bilety miejskie.

NFC znana jest jako technologia parowania ze sobą urządzeń. Dotyczy to np. słuchawek, głośników, a posiadają ją także niektóre modele sprzętu agd.

NFC to technologia bezprzewodowa, która działa bez własnego zasilania bateryjnego i pozwala przesłać informację między urządzeniami i oznakować przedmioty.

NFC czyli Near Field Communication wymaga, by urządzenia komunikujące się ze sobą znajdowały się w odległości kilku centymetrów, praktycznie 1+2 cm. Odległość ta nie może być większa niż 20 cm, co zwiększa bezpieczeństwo jej stosowania.

NFC w życiu codziennym

Najprostszą formą wykorzystania tej technologii w życiu codziennym są tagi, czyli naklejki NFC. Tagi produkuje się w bardzo różnych kształtach i rozmiarach, z różnych materiałów.

Mogą być z papieru, wodoodporne albo specjalnie przygotowane do umieszczenia na metalowym przedmiocie, powleczone plastikiem lub żywicą. Można kupić je w formie breloczków, guzików bransoletek czy też kart. Naklejkę możemy położyć, nakleić, przytwierdzić.

W naklejce zamknięty jest chip, który działa w ten sposób, że po zbliżeniu urządzenia (np. smartfonu), które emituje pole elektromagnetyczne o częstotliwości 13,56 MHz, uaktywni się elektronika zamknięta w naklejce (tagu). W tym momencie chip zwraca informację w nim zakodowaną.

Do kupienia są tagi NFC w czterech wersjach - pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej. Najczęściej w życiu codziennym stosuje się wersję pierwszą i drugą. Zapewniają kompatybilność, czyli zgodność z różnymi urządzeniami.

Proponuję, by nie mieć problemów z zgodnością,  kupujmy chipy oznakowane symbolem NTAG213, NTAG215, NTAG216. Najkorzystniej wybrać 216.

Liczba informuje nas o tym, jak dużo informacji w pamięci naklejki możemy zapisać. NTAG213 mają 144 bajty, NTAG215 około 500 bajtów, NTAG216 mają ok. 900 bajtów. Jeśli chcemy kupić tanie naklejki, to wybierzmy 213, gdy informacji mamy do zapisania dużo – 216.

Do czego wykorzystać tagi NFC?

Do znacznika NFC można przypisać zarówno teksty jak i różne akcje, zdarzenia. Wyświetlenie treści lub wykonanie akcji zostanie wykonane zaraz po zbliżeniu naszego smartfona do naklejki.

Można przypisać takie akcje jak: włączenie/wyłączenie trybu nocnego, uruchomienie konkretnej aplikacji, otwarcie konkretnej strony www, wysłanie sms, połączenie się z wcześniej zakodowanym numerem telefonicznym itp. Możemy zmienić profil, zrobić własną wizytówkę do przesłania na inny telefon.

Przykładowo przychodzą do nas goście, nie chcemy podawać im danych naszej sieci, lecz chcemy im jednorazowo zezwolić na skorzystanie z niej. Przykładają telefon do wcześniej przygotowanej naklejki i sprzęt zostanie automatycznie dodany do naszej sieci.

Inny przykład -mamy osobę, która nie potrafi lub nie może posłużyć się klawiaturą; przygotowujemy dla niej naklejkę, która po przyłożeniu telefonu zrealizuje połączenie żądane telefonicznie.

Właściwie można powiedzieć, że wszystkie czynności jakie wykonujemy na smartfonie możemy zdefiniować na takim tagu.

W różnych instytucjach poprzez takie naklejki można by było przygotować opisy godzin

pracy, plany, spisy, menu itd.

Kto może korzystać z NFC?

Do niedawna użytkownicy telefonów z systemem android byli w sytuacji bardziej komfortowej niż użytkownicy telefonów iPhone. W Androidzie obsługa tagów NFC jest dostępna już od kilku lat, natomiast użytkownicy systemu iOS (iPhone) mogą korzystać dopiero na iPhone 7 i wyżej oraz systemie iOS 11. i wyżej. Stosunkowo niedawno dodano dla iPhone’a  taką funkcjonalność.

Aby samodzielnie przygotować tag NFC:

1. Kupujemy naklejkę – - dystrybutorów znajdziemy wielu – przykładem jest www.nfc24.pl (ceny od ok. 1 zł do kilku zł)

2. Programujemy naklejkę – na dziś nie znam takiej aplikacji dla iPhone’a, w Androidzie możemy użyć programu NFC Tools (jest dobrze udźwiękowiony), możemy także wykorzystać specjalny programator podłączany do komputera. Programując, możemy nadać naklejce hasło, możemy wskazać, że nie można już nagrać ponownie na niej informacji.

3.  Kolejno: uruchamiamy program, sczytujemy informacje o TAGu (np. pojemność naklejki), formatujemy ją, czyli czyścimy pamięć (nie jest to konieczne, lecz z doświadczenia wynika, że warto to zrobić), następnie w polu edycji wpisujemy tekst (nasz opis) lub wybieramy akcję, program prosi o przyłożenie tagu NFC, wtedy programuje naklejkę.

Program NFC Tools oferuje wiele opcji, warto je przejrzeć. Jest to aplikacja bezpłatna.

I niech nikogo słowo programowanie nie przeraża. To nie jest wpisywanie trudnych i długich komend!  Aplikacja nas wspiera w każdym kroku.

Naklejkę zaprogramowaną w androidzie możemy odczytywać na iPhonie. Należy w tym celu skorzystać z dowolnej bezpłatnej aplikacji do odczytywania NFC. Aplikacji jest wiele, osoby korzystające z udźwiękowienia powinny sprawdzić przyjazność, bo bywa z nią w ramach tych aplikacji na razie różnie.

Seeing Assistant Home firmy Transition Technologies SA w najnowszej wersji otrzymał także możliwość odczytu tagów NFC. Dotyczy to wersji i dla smartfonów z androidem jak i iPhone. Jeśli telefon nie obsługuje NFC, wtedy nie pojawia się ta opcja w w/s aplikacji.

Czytnik NFC na ogół jest umieszczany na tylnej ściance telefonu. Tekst na ekranie pojawia się po upływie 2 s.

Jeśli mamy do zaprogramowania większą ilość tagów, warto pomyśleć o zakupie programatora podłączanego poprzez USB do komputera. Ceny rozpoczynają się od około 200 zł. M.in. uzyskamy mechanizm programowania seryjnego. Urządzenie jest także czytnikiem tagów.

Uwaga:   Określenia TAG, naklejka i znacznik mogą być w poniższym tekście używane zamiennie, przy zakupie operujemy nazwą NTAG.                        

Wolverine                        

 

Poniedziałek, 16 04 2018 / Autor: Wilverine

(c) copyright 2012 by Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia. All rights reserved.
projekt i wykonanie: michalchyrek.com / Pc expert