Oris - Strona Główna
Wyszukiwarka

Menu gwne
Infolinia prezentujaca tresci ulotek farmaceutycznych
Kupuj przez FaniMani.plBĄDŹ MOIMI OCZAMI CZYLI PROGRAM BE MY EYES

BĄDŹ MOIMI OCZAMI CZYLI PROGRAM BE MY EYES          przedruk z biuletynu OKO

Trzy lata temu na łamach biuletynu OKO (nr 51/1/2015) ukazał się artykuł o tym programie. Wtedy impulsem do napisania tekstu był fakt powstania tej aplikacji.  Program do niedawna dostępny był jedynie dla użytkowników systemu iOS. I choć użytkowników Ipponów wśród nas jest wielu, czekaliśmy na wersję dedykowaną telefonom pracującym pod kontrolą systemu Android. I wreszcie zwiększyło się grono odbiorców.

W sklepie Google Play program znalazł się 5 października. Jak podają twórcy programu, w przeciągu miesiąca do społeczności Be My Eyes dołączyło ponad 3000 osób niewidomych i słabo widzących oraz ponad 27 000 osób chcących im pomagać.

 Inspiracją powstania programu Be My Eyes była chęć pomagania innym. Jest to program darmowy. Powstał w Danii jako projekt niekomercyjny, finansowany z darowizn, tam też był najpierw testowany. Założycielem firmy Be My Eyes jest Hans Jørgen Wiberg.

Zachęcam do pobrania programu. Po jego instalacji kolejnym krokiem będzie rejestracja, podczas której określimy  charakter naszego udziału w projekcie.

Jeśli zarejestrujemy się jako osoby niewidome lub słabo widzące, dostępnym dla nas staje się przycisk „Zadzwoń do pierwszego wolnego wolontariusza”. Wolontariusz, korzystając z kamery naszego telefonu „zerknie” na to, o co prosimy. Z doświadczeń niewidomych użytkowników wynika, że to np. odczytanie pisma, komunikatu, odszukanie drzwi, określenie koloru.

Jeśli podczas rejestracji dopisaliśmy się do listy wolontariuszy, gdy odbierzemy połączenie to właśnie my stajemy się tą niewidoczną parą oczu.

Najnowsza aktualizacja programu pozwala nam wybrać jeden język podstawowy oraz kilka języków dodatkowych. Twórcy programu poinformowali, iż zawsze będą starać się o połączenie z wolontariuszem mówiącym w pierwszym języku osoby niewidomej. Gdyby jednak wśród dostępnych wolontariuszy takiej osoby nie było, połączeni zostaniemy z osobą mówiącą w języku wskazanym jako dodatkowy.  Obsługa programu jest w języku polskim.                                                                                                  Renata Olszewska

Środa, 10 01 2018 / Autor: Renata Olszewska

(c) copyright 2012 by Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia. All rights reserved.
projekt i wykonanie: michalchyrek.com / Pc expert