Oris - Strona Główna
Wyszukiwarka
logo Unia Europejska

Menu gwne
Infolinia prezentujaca tresci ulotek farmaceutycznych
Kupuj przez FaniMani.plTelefon – nawigacja – ViaOpta Nav

Telefon – nawigacja – ViaOpta Nav

Niewątpliwą zaletą nawigacji jest możliwość precyzyjnego określenia, gdzie jestem. Poruszam się samodzielnie na ogół zawsze, tylko sporadycznie z kimś, dlatego nawigację cenię. Dzięki niej mogę w znaczący sposób zwiększyć swoją niezależność.

Z nawigacji korzystam przede wszystkim wtedy, gdy podróżuję do nieznanego mi miejsca, głównie w autobusach, tramwajach, ponieważ często korzystam z komunikacji miejskiej. Chcę wiedzieć, w jakiej odległości jestem od punktu, do którego zamierzam  dotrzeć. Korzystam także wtedy, gdy środki komunikacji miejskiej nie dostarczają informacji o trasie.

W Warszawie, czyli miejscu gdzie funkcjonuję na co dzień, z nawigacji korzystam coraz mniej. Wynika to jednak z tego, że w autobusach i tramwajach pojawiły się informacje o przystanku.

Jeśli ktoś chciałby korzystać sporadycznie z nawigacji w telefonie, warto przetestować program ViaOpta Nav. Został on napisany dla niewidomych, stworzony przez osobę która ma doświadczenie w takich projektach (jest twórcą płatnej aplikacji Ariadne GPS). Program przeznaczony jest wyłącznie do nawigacji pieszej.

ViaOpta Nav jest programem darmowym. By w telefonie program działał poprawnie, musi mieć dostęp do Internetu.

Takie rozwiązania lepiej sprawdzają się w dużym mieście, w małych miejscowościach może być nieco gorzej, ponieważ jest to uzależnione od jakości map.

Po zainstalowaniu programu, by korzystać z niego, musimy zaakceptować zgodę na korzystanie z GPS. Na ekranie głównym znajdują się tylko cztery ikony, duże i wyraźne. Są to: Ustawienia, Ulubione miejsca, Nowy adres, Pozycja.

            Pozycja Ulubione to ważne miejsca, zbiór adresów miejsc, do których będę wracać i nie chcę ich za każdym razem szukać w bazie.

            Na ekranie Nowy adres, w polu wyszukiwania możemy wpisać adres, możemy także korzystając z funkcji dyktowania, podyktować go.

            Gdy sprawdzimy miejsce, gdzie jesteśmy, na ekranie pojawią się przyciski Działania (możemy zapisać bieżący adres do Ulubionych lub udostępnić innym) oraz sprawdzić interesujące miejsca w okolicy. Gdy klikniemy w ostatni przycisk, to pojawi się lista kategorii z liczbą pozycji w każdej z nich, np. skrzyżowania, edukacja 23, jedzenie 11. Niestety nie ma jednoznacznej informacji, że program zakończył przeszukiwanie kategorii. Należy więc chwilę poczekać, zanim zaczniemy oglądać wyniki. Wybór kategorii spowoduje wyświetlenie podkategorii, a dopiero w kolejnym kroku konkretne adresy. Otrzymujemy także informacje o naszej odległości od tego punktu i czas, jaki zajmie nam dotarcie w to miejsce. Jeśli chcemy dotrzeć do danego miejsca wybieramy przycisk Idź do. Na kolejnym ekranie mamy wybór mapy i opis trasy. Możemy więc przeanalizować trasę, nim ją przejdziemy. Podawane są odległości i kierunek np. skręć w lewo.

            Rzeczywiste prowadzenie program podejmie dopiero, gdy zaczniemy się przemieszczać. Pamiętajmy, że nawigacja to tylko wsparcie. Ostateczne decyzje co do kierunku przemieszczania się zawsze należą do nas.

Wolverine

Biuletyn OKO nr 55 (1/2016)

Poniedziałek, 18 07 2016 / Autor: Wolverine


(c) Copyright 2012 by Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia. All rights reserved.
. . / .