Oris - Strona Główna
Wyszukiwarka
logo Unia Europejska

Menu gwne
Infolinia prezentujaca tresci ulotek farmaceutycznych
Kupuj przez FaniMani.plNawigacja - SEEING ASSISTANT MOVE

Nawigacja - SEEING ASSISTANT MOVE

To jeden z najstarszych polskich programów do nawigacji na system iOS. Tworzy go firma Transition Technologies, która zorganizowała zespół  zajmujący się tworzeniem aplikacji dla osób niewidomych. Najpierw postała wersja dla iPhone’a, aktualnie dostępna jest także aplikacja na system android. Dzięki temu, że aplikacja powstaje w kraju, mamy dość duży wpływ na jej rozwój, poprawianie zauważonych błędów, wprowadzanie nowych pomysłów. Taki kontakt z producentem to bardzo komfortowa sytuacja.

Seeing Assistant Move dostępny jest dwóch wersjach:  bezpłatnej, z pewnymi ograniczeniami i pełnej, płatnej.  Wersja bezpłatna jest po to, by zapoznać się z możliwościami programu. Jest ograniczona w dostępności do wszystkich funkcji. Jeśli nam aplikacja się spodoba lub uznamy, że jest ona dla nas przydatna, możemy zakupić ją w sklepie App Store (iPhone) lub Googleplay *android) za około 20 zł.

Generalnie koncepcja wszystkich programów do nawigacji jest podobna, dlatego skupię się raczej na rozwiązaniach wyróżniających tę aplikację.

Seeing Assistant Move jest klasycznym programem stosującym zakładki. Składa się z czterech ekranów: ekran główny, punkty, ustawienia oraz więcej. U góry ekranu, na każdej zakładce, powtarzana jest belka składająca się z kilku przycisków: powtórz komunikaty, wymuś komunikat, informowanie tak, informacje GPS. Jeśli szybko chcemy narzucić programowi milczenie, wystarczy tapnąć przycisk informowanie tak, przełączy się na nie.

Najczęściej posługujemy się pierwszą zakładką czyli ekran główny.

W lewym górnym rogu znajduje się przycisk monitorowanie. Podwójnym tapnięciem przełączamy się szybko między tak a nie. Jeżeli wykonamy gest podwójnego tapnięcia z przytrzymaniem, efektem będzie rozwinięcie listy miejsc monitorowania. Opcje obejmują sześć grup miejsc np.: ulubione, zapisane, osm. Dzięki tej opcji bardzo szybko zmieniamy preferencje komunikatów otrzymywanych automatycznie. Ulubione w tym programie to  20 adresów. Program wykorzystuje możliwość smartfona podawania informacji o adresie pomimo to, że Seeing Assistant nie został uruchomiony. Uwaga – wspomniany komunikat może pojawić się niekiedy z przesunięciem w stosunku do rzeczywiście zapisanego w Ulubionych punktu. Bezpiecznie jest taki punkt dodać do listy zapisanych, bo je także można monitorować, tyle tylko, że program musi być uruchomiony. To funkcja przyspieszająca i ułatwiająca korzystanie  z nawigacji.

W prawym górnym rogu znajduje się przycisk Polecenia głosowe. To bardzo mocny element tego programu. Komendy dla programu możemy wydawać głosem. Dla osób, które nie chcą lub którym sprawia problem poruszanie się po ekranie, ogromnie ułatwia to obsługę. Przycisk znajduje się w tym samym miejscu na każdej zakładce. Lista słownych komunikatów dostępna jest w pomocy programu. Jeżeli w ustawieniach przełącznik Gest Magic Tap włączymy, sterowanie głosem wywołamy w każdym miejscu programu tapiąc dwoma palcami dwukrotnie w ekran.  Uwaga – nie dotyczy to oczywiście pól edycyjnych, ponieważ w nich takie tapnięcie wywoła funkcję dyktowania.

Funkcja Pokaż okolice jest raczej funkcją zaawansowaną, parametry trzeba wcześniej określić w ustawieniach, np. jaką odległość od nas mamy „obejrzeć”.

Funkcja Najbliższe punkty z OSM  jest zaletą tego programu, ponieważ to  bardzo duży zasób informacji wiedzy. Takie mapy są przygotowywane przez społeczność. Po wyborze pojawi się lista kategorii miejsc np. biura, dla pieszych, edukacja, jedzenie itd. Uwaga, jeśli przycisk Monitoruj ustawimy na nie, nie skorzystamy z opisywanej funkcji. Ponieważ mapy rozwijają się bardzo dynamicznie, liczę na dopracowanie i rozwój omawianej funkcji.

Najbliższy - adres gdzie jestem – jesteśmy - informowani o miejscu, gdzie aktualnie jesteśmy. Aby ta funkcja poprawnie działała musimy mieć dostęp do Internetu. Ale nie trzeba niczego ustawiać w programie. Trzykrotne kliknięcie na tej funkcji powoduje wywołanie trybu mapy. Dostępne na nowym ekranie przyciski to: Śledzenie (włączone, wyłączone i włączone z kierunkiem), oraz kompas.

funkcja Znajdź adres – poszukiwanie odbywa się poprzez Internet.

Znajdź w bazach  - szukamy w posiadanych bazach, praktyczne gdy nie mamy dostępu do Internetu.

Śledzone punkty jest funkcją zaawansowaną. Jeśli jakiś punkt zostanie dodany do śledzenia, możemy uzyskać informację o naszym położeniu w stosunku do niego. 

Zapisz bieżącą pozycję - pozwoli na stworzenie listy ważnych dla nas punktów.

Aktualny profil - program można zoptymalizować, przygotowując różne zestawy ustawień, różnych dla różnych naszych działań.

Funkcja Rejestruj trasę (zakładka Punkty) – trasa może być rejestrowana automatycznie lub punkty dodawane mogą być ręcznie.  Wywołamy ten efekt np. potrząsając smartfonem. Jeśli w przeciągu 10 sekund nie powtórzymy tego gestu, punkt zostanie dodany.  Po utworzeniu trasy, możemy z niej skorzystać w dowolnym momencie, także  w odwróconym kierunku.

Zapisane przez nas punkty mogą być eksportowane, zapisywane do baz danych. Takie punkty możemy także pozyskiwać z zewnątrz np. z list z programu Loadstone. Aplikacja dość dobrze współpracuje z Dropboksem. Można importować punkty, można przechowywać bazę w Dropboksie. W razie jakichkolwiek awarii czy potrzeb są one dostępne.

Symulacja punktu pozwala obejrzeć otoczenie miejsca przez nas wskazanego, mimo że nas tam nie ma, łącznie z pogodą. 

W założeniu program miał być prosty. Moim zdaniem nie udało się tego osiągnąć, choć być może powrotem do tego jest stworzenie profili, za pomocą których można wiele rzeczy przygotować wcześniej. Przygotować ustawienia wcześniej, a podczas przemieszczania się, szybko je tylko wywołać.

Marzeniem być może wszystkich niewidomych, czyli użytkowników takich programów, zapewne też życzeniem twórców aplikacji, jest stworzenie aplikacji, która by prowadziła zakręt po zakręcie.

W nowej wersji programu na iPhone’a (dostępna jest już na android oraz w wersji testowej), pojawi się właśnie przycisk Nawigacja zakręt po zakręcie. Po jego kliknięciu, wybierzemy punkt początkowy (domyślnie to ten, w którym jesteśmy aktualnie). Następnie podamy punkt końcowy (np. wybierając w Ulubionych lub w bazie adresów). Określimy rodzaj transportu pieszy czy samochodowy. Rodzaj trasy wskaże czy np. najszybsza, czy ma być przeliczana, gdy ją zmienimy podczas przejścia, określimy poprzez filtry, jakie informacje mają nam być komunikowane. Jeśli wybierzemy wcześniej utworzoną trasę, można ją przetworzyć na prowadzenie zakręt po zakręcie.

Wielość funkcji - i tych podstawowych i tych zaawansowanych - czyni ten program bardzo ciekawym i na pewno wartym przetestowania pod kątem własnych potrzeb dotyczących wsparcia podczas przemieszczania się zarówno pieszego, jak i transportem samochodowym czy koleją.

Wolverine

Biuletyn OKO nr 56 (2/2016)

Poniedziałek, 18 07 2016 / Autor: Wolverine


(c) Copyright 2012 by Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia. All rights reserved.
. . / .