Oris - Strona Główna
Wyszukiwarka
logo Unia Europejska

Menu gwne
Infolinia prezentujaca tresci ulotek farmaceutycznych
Kupuj przez FaniMani.plEtykiety głosowe

Etykiety głosowe

To takie proste, a tak wiele ułatwia w życiu codziennym…

Podejmujemy ponownie temat opisywania przedmiotów  w taki sposób, by mimo braku możliwości czytania, wiedzieć, jaki dokument, płytę czy lek wzięliśmy do ręki.

W styczniu br. pojawił się  bowiem nowy produkt - program QR Voice Sticker. Aplikacja przeznaczona jest na urządzenia z systemem operacyjnym iOS: telefony (iPhone) oraz tablety (iPad). Dostępny jest w wersji płatnej i testowej.

Aplikacja jest bardzo prosta i tania w użyciu. Na przedmiot, który chcemy opisać, przyklejamy małą naklejkę (podobną do znaczka pocztowego). Uruchamiamy program. Telefon umieszczamy kilka centymetrów nad naklejką, tak by usłyszeć dźwięk oznaczający rozpoznanie naklejki. Teraz możemy edytować opis własnym głosem lub wpisać tekst. Nagranie etykiety rozpoczyna i kończy dwukrotne tapnięcie dwoma palcami w górnej części wyświetlacza. Natomiast przycisk edytowania opisu tekstowego znajdziemy u dołu wyświetlacza. Prywatnie wolę tę drugą możliwość, a tekst wprowadzam najczęściej poprzez jego podyktowanie. Dopisane do etykiet opisy możemy usuwać, a więc etykieta jest wielokrotnego użytku. Możemy także wprowadzony opis poprawić.

Aby skorzystać z takiej audioetykiety należy uruchomić program, a następnie skierować aparat na naklejkę. Notatka głosowa lub opis zostaną odtworzone automatycznie.

Aplikacja rzeczywiście inteligentnie odnajduje naklejkę w polu widzenia kamery telefonu.

Liczba gestów niezbędnych do korzystania z programu została zredukowana do najczęściej wykorzystywanych. Przy rozpoznawaniu kodów nie są one w ogóle potrzebne!

Niezadrukowane naklejki można kupić w sklepie papierniczym i wydrukować kody z bezpłatnego generatora na domowej drukarce. Po przetestowaniu kilku typów takich naklejek, rekomenduję jednak zakup gotowych etykiet u producenta. Drukowane są bowiem na drukarce laserowej, na papierze o podwyższonej jakości (ścieralność wydruku). Pakiety naklejek z przesyłką kosztują odpowiednio – 16 zł za 200 sztuk, 24 zł za 400 sztuk i 40 zł za 800 sztuk.

Pełna informacja o programie oraz generator kodów znajdują się na:

http://www.pirslab.pl/qr/qrvs_ogolne.html

 W wersji darmowej o nazwie „QR Voice Sticker Mini” możemy do etykiet przypisać 10 nagrań. 

Opracowała Renata Olszewska 

Biuletyn OKO nr 56 (2/2016)

Poniedziałek, 18 07 2016 / Autor: Renata Olszewska


(c) Copyright 2012 by Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia. All rights reserved.
. . / .