Oris - Strona Główna
Wyszukiwarka
logo Unia Europejska

Menu gwne
Infolinia prezentujaca tresci ulotek farmaceutycznych
Kupuj przez FaniMani.pl"Włącz ich w kulturę"

Artykuł do Biuletynu Informacyjnego Polskiego Związku Niewidomych „Oko”

„Włącz ich w kulturę” - toruńska edycja warsztatów prowadzonych przez  Fundację Kultury bez Barier w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Muzeum Okręgowe w Toruniu jest największą, wielodziałową instytucją muzealną w regionie. Oprócz Ratusza Staromiejskiego  z wystawami historyczno – artystycznymi zapraszamy do  zwiedzania Muzeum Historii Miasta Torunia z  interaktywną wystawą, Domu Mikołaja Kopernika, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Kamienicy pod Gwiazdą ze zbiorami sztuki Dalekiego Wschodu oraz najnowszego,  nowoczesnego oddziału  Muzeum Toruńskiego Piernika.

Od lat zapraszamy zorganizowane grupy osób niewidomych i niedowidzących na zajęcia warsztatowe prowadzone przez edukatorów,  w trakcie których zachęcamy do poznawania wielozmysłowego specjalnie przygotowanych kopii i innych pomocy dydaktycznych.

Zarówno dla grup jak i  dla gości indywidualnych z dysfunkcją wzroku tworzymy audioprzewodniki z nagraną audiodeskrypcją. Audiodeskrypcja jest to  technika narracyjna polegająca „na malowaniu słowem”, tworzeniu opisów werbalnych udostępniających treści wizualne osobom niewidomym i niedowidzącym. Teksty te zawierają opisy merytoryczne oraz praktyczne informacje umożliwiające poruszanie się po wystawach. Metoda ta umożliwia osobom niepełnosprawnym poznanie i odbiór ekspozycji muzealnej.

Pierwsza audiodeskrypcja w Muzeum Okręgowym w Toruniu powstała w ramach projektu „Pasja podróżowania. Podróże bez barier” i dotyczy stałej ekspozycji w Muzeum Podróżników.

W październiku odbyło się w naszym Muzeum bardzo interesujące szkolenie „Włącz ich w kulturę” przeprowadzone przez doświadczonych trenerów z  Fundacji Kultury bez Barier.

Celem warsztatów było podzielenie się doświadczeniami i pomysłami umożliwiającymi tworzenie muzeów i wystaw bez barier, dostępnych dla osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu i niepełnosprawnością ruchu.

Owocem tych zajęć będzie udostępnienie audiodeskrypcji w następnym oddziale - w Muzeum Toruńskiego Piernika. Od początku 2016 roku zapraszamy do zwiedzania interaktywnej wystawy, w ramach której goście będą mogli uczestniczyć w manualnych warsztatach piernikowych, odsłuchiwać na ekranach i monitorach krótkie teksty oraz korzystać ze specjalnych audioprzewodników z opisami  umożliwiającymi osobom z niepełnosprawnością wzroku samodzielne i kompetentne zwiedzanie wystawy.

                                                                  Maria Gessek

Audiodeskrypcja dostępna w :

- Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, ul. Franciszkańska 9/11

Audiodeskrypcja dostępną od stycznia 2016 roku w:

- Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4

Warsztaty dla grup zorganizowanych przyjmuje Dział Edukacji, tel. 56 6605632 i 56 6605606

Poniedziałek, 09 11 2015 / Autor: Maria Gessek


(c) Copyright 2012 by Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia. All rights reserved.
. . / .