Oris - Strona Główna
Wyszukiwarka
logo Unia Europejska

Menu gwne
Infolinia prezentujaca tresci ulotek farmaceutycznych
Kupuj przez FaniMani.plNiewidzialne galerie

Udostępnianiu kultury i sztuki osobom niewidomym i słabo widzącym ogromnie sprzyja stosowanie audiodeskrypcji. Najczęściej spotykamy się z nią podczas oglądania filmów, ale to nie jej jedyna odsłona. Na stronie www.ekiosk.defacto.org.pl/galeria znajdziemy audiodeskrypcję do trzech galerii: roślin, sztuki i zwierząt. W Niewidzialnej Galerii Zabytków umieszczono opisy m.in.: malarstwa, rzeźb, architektury sakralnej i świeckiej, zabytków archeologicznych. Reprezentują rozmaite epoki - od prehistorii po sztukę współczesną. W Niewidzialnej Galerii Zwierząt znajdziemy  opisy konkretnych zdjęć m.in.: ssaków, ptaków, płazów i gadów, a w Niewidzialnej Galerii Roślin - kwiatów, drzew i krzewów.

Twórcy strony informują, że: „Audiodeskrypcje są wykonywane zarówno przez profesjonalistów, jak i młodych wolontariuszy – gimnazjalistów i licealistów z całej Polski, dzięki czemu możliwe jest dynamiczne powiększanie Galerii”.

Aby skorzystać z portalu NGS w przeglądarce internetowej, należy wpisać adres portalu: http://www.ekiosk.defacto.org.pl/galeria. 

Osoby wcześniej zarejestrowane w e-kiosku otrzymują od administratora Niewidzialnej Galerii Sztuki jednorazowe hasło umożliwiające zarejestrowanie się z użyciem dotychczasowego loginu. Pozostałe osoby mogą zarejestrować się na portalu przy użyciu linku Zarejestruj się.

Przypomnijmy:

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym, udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej.  http://www.audiodeskrypcja.org.pl/#main

oprac. Renata Olszewska

Biuletyn OKO nr 53/3/2015 

Czwartek, 05 11 2015 / Autor: Renata Olszewska


(c) Copyright 2012 by Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia. All rights reserved.
. . / .